پادکست شماره صد و هفتاد و هفت

پادکست شماره صد و هفتاد و هفت

 

 

🎧 رادیو سها آگرین تک
پادکست صد و هفتاد و هفت
🔻موضوع: جلوگیری از هیپوکلسیمی
🔺هرهفته شنبه ها شنونده باشید

 

موارد هیپوکلسیمی بالینی (تب شیر) در صنعت دامپروری نادر است و تعداد آن خیلی پایین است. عمدتا گله ها یک برنامه درمانی کاملا تهاجمی با کلسیم در هنگام زایش گاوها دارند، اما انچه مشکل افرین است کمبود کلسیم تحت حاد است. جسی گوف استاد دانشگاه آیووا بیان می کند که هیپوکلسیمی تحت حاد در تقریبا نصف گاوها در 24 ساعت اول بعد از زایش اتفاق می افتد. این اتفاق زمانی می افتد که میزان کلسیم خون به زیر mg/dl 8 می رسد.
گاوهای مبتلا به هیپوکلسیمی تحت حاد عمدتا علائم سنتی هیپوکلسیمی مانند بی حالی، گوش سرد یا عدم توانایی در ایستادن را ندارند. در عوض، آنها احتمالاً خوراک کمتری مصرف می کنند و شیر کمتری تولید می کنند، که هر دو بر بهره وری و سودآوری تأثیر می گذارد. دکتر امارال فیلیپس از دانشگاه کنتاکی بیان می کند که بسته به سرعت بهبود، گاوهای مبتلا به هیپوکلسیمی تحت بالینی ممکن است در هفته اول شیردهی شیر کمتری تولید کنند. علاوه بر این، گرت اوتزل، استاد دانشگاه ویسکانسین، گزارش می دهد که هیپوکلسیمی تحت حاد با افزایش خطر ابتلا به متریت، تب، افزایش BHBA پس از زایش و روزهای باز طولانی تر همراه است. ایشان می گوید که خسارات مالی ناشی از هیپوکلسیمی تحت بالینی تقریباً 125 دلار به ازای هر گاو است.

 

#سها_آگرین_تک #رادیو_آگرین_تک #پادکست #دپارتمان_علمی_گروه_محسنیان #پادکست_علمی #گاو_شیری #صنعت_گاو_شیری #آگرین_تک #مطالب_علمی #رادیو #مطالب_کاربردی #گوساله #علوم_دامپروری #گاوداری #رادیو_آگرین #گاودار #دامدار #گاو #پرواربندی #شیر #افزودنی_های_خوراک #جیره #تغذیه_گاو_شیری


یک سال قبل